Strona główna
Promocje
Choroby - info
łuszczyca
noworodki
SAD i depresja
trądzik
zespół cieśni n.
Therapy Air iOn
Aqueena
Zamówienie
Terapia światłem
Zastosowanie
Koloroterapia
Certyfikaty
Parametry
Porady
Praca
Kontakt
   
 
Co to jest zespoł cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany kompresją nerwu w nadgarstku, zwanego nerwem pośrodkowym. Nerw pośrodkowy odpowiada za czucie w części dłoni oraz palcach (kciuku, palcu wskazującym i środkowym oraz części palca serdecznego), a także kontroluje poruszanie niektórymi mięśniami kciuka. Kiedy nerw jest ściśnięty, nie może normalnie funkcjonować, powodując utratę czucia i trudności poruszania dłonią. Kanał nadgarstka to wąskie przejście anatomiczne wewnętrznej części nadgarstka, tworzą go niewielkie kości nadgarstka oraz prostopadłe do osi kończyny więzadło (więzadło nadgarstka). Ścięgna mięśni zginających palce dłoni poruszają się w tym kanale, razem z towarzyszącym im nerwom pośrodkowym. Każdy obrzęk tkanek wokół kanału nadgarstka może uciskać na nerw pośrodkowy i powodować zespół cieśni nadgarstka.

Kto cierpi na zespół cięśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka jest dosyć powszechny, występuje u ok. 1-3% populacji (czyli u 1-3 osób na 100). Jest bardziej powszechny u kobiet, ponieważ mają one węższe nadgarstki (tj. mniejsze kanały nadgarstka), szczególnie u kobiet po 40-tym roku życia, choć może także wystąpić u mężczyzn. Zespół cieśni nadgarstka występuje często u osób, których praca wymaga znacznego użycia dłoni, takich jak osoby korzystające z klawiatury komputera, maszyny do pisania, muzyków oraz pracowników na taśmie produkcyjnej (np. pakujących mięso, szyjących czy sprzątających). Pracownicy korzystający z urządzeń wibracyjnych (np. młotów pneumatycznych) również mogą zachorować. W stanach Zjednoczonych, średni koszt zespołu cieśni nadgarstka dla każdego pracownika, łącznie z kosztami rachunków medycznych i czasu spędzonego na zwolnieniu został oszacowany na 30 tysięcy dolarów. (źródło danych: National Institute of Neurological Disorders and Stroke (USA), 1998).

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka może się pojawić po urazach nadgarstka (np. zwichnięciu lub złamaniu), po infekcji kości lub ścięgien mięśni w okolicy dłoni/nadgarstka lub w związku z chorobami kości, takimi jak artretyzm czy dna moczanowa. Przyczyną tego stanu może być także obrzęk wewnątrz kanału nadgarstka, spowodowany ciążą, menopauzą, zaburzeniami pracy nerek czy niedoczynnością tarczycy. Inne przyczyny związane z występowaniem zespołu cieśni nadgarstka to cukrzyca, otyłość i stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj występuje w dominującej dłoni, ale niektóre osoby cierpią na objawy w obu dłoniach. Powszechne objawy obejmują nieprawidłowe odczucia nerwowe (parestezje), ból i odrętwienie w części dłoni, która zaopatrywana jest przez nerw pośrodkowy. W niektórych przypadkach może to również dotyczyć całej ręki i / oraz ramienia. Objawy zazwyczaj pogarszają się w nocy i mogą przerwać sen. W ciężkich przypadkach mięśnie kciuka zostać osłabione i może dojść do przykurczu. Niektóre ruchy nadgarstkiem zwiększają objawy zespołu cięśni nadgarstka, są to: trzymanie książki/gazety, uchwyt kierownicy pojazdu i korzystanie z niektórych narzędzi, takich jak noże do krojenia.

Jakiego rodzaju leczenie jest dostępne dla osób z zespołem cieśni nadgarstka?
Proste leczenie choroby obejmuje stosowanie woreczków z lodem, odpoczynek dłoni/nadgarstka i zastosowanie szyny, stabilizującej nadgarstek w wyproście. Niektóre leki przeciwbólowe mogą zmniejszyć obrzęk (niesterydowe leki przeciwzapalne) oraz zmniejszyć objawy u pewnej ilości osób. Leki te mogą jednakże mieć ujemne skutki uboczne: nudności, podrażnienie błony śluzowej żołądka, powstanie wrzodu żołądka. W ostrych przypadkach choroby lekarz rodzinny może przepisać zastrzyki z leku sterydowego bezpośrednio w nadgarstek, aby zmniejszyć obrzęk i objawy. To leczenie może być jednak zastosowane tylko jeden lub dwa razy, aby zapewnić czasowe zatrzymanie choroby. Lekarz może także przepisać silniejsze leki uśmierzające ból. W zależności od stanu pacjenta, są możliwe również inne terapie. Jeśli żadna z nich nie będzie skuteczna, konieczna jest interwencja chirurgiczna: nacięcie więzadła nadgarstka i powiększenie kanału nadgarstka.

Nowym i innowacyjnym rodzajem leczenia plegającym na redukcji bólu oraz obrzęku tkanek jest zastosowanie Terapii Światłem Bioptron.

Jak stosować Terapię Światłem Bioptron w leczeniu cieśni nadgarstka?
Terapia Światłem Bioptron jest w pełni bezpieczna i łatwa w zastosowaniu. Ustawienie urządzenia jest bardzo łatwe, dzięki czemu światło lecznicze świeci na miejsca dotknięte chorobą (dłoń i nadgarstek). Terapia powinna być stosowana do momentu zaobserwowania poprawy na każde chore miejsce przez 4-10 minut w trakcie jednego zabiegu, w ilości 1-2 zabiegów dziennie.
Bioptron-Medical.pl ¦ faq ¦ Terapie świetlne ¦ Promocja ¦ Możliwości zastosowania ¦ Kontakt.