Raporty medyczne są to informacje o usługach, a także o zabiegach, które wykonuje się podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Wspomina się w nich także o tym, dla jakiego pacjenta i przez kogo została wykonana cała procedura. Dzięki temu wszystkie wizyty pacjentów pozostawiają po sobie ślad w internecie i w każdej chwili można do nich wrócić.
Co dają raporty medyczne?
Dzięki raportom medycznym łatwiejsze staje się rozliczanie z wizyt. Każda wizyta w gabinecie lekarskim jest dokładnie opisana i wprowadzona do systemu. Jest to również dowód, że wizyta faktycznie się odbyła, czego dotyczyła i jakie są zalecenia. Do innych korzyści płynących z prowadzenia raportów medycznych należy to, że w razie popełnienia błędu przez lekarza, ma się potwierdzenie, że faktycznie było się w gabinecie lekarskim. Po przesłaniu raportu lekarz może odebrać należne mu środki z NFZ bez żadnych problemów.
Raporty medyczne – co powinny zawierać?
Raport medyczny powinien zawierać przede wszystkim dokładne dane pacjenta oraz lekarza, u którego odbyła się wizyta. Powinien być tu również adres placówki, gdzie odbyło się badanie. W raporcie medycznym dostępne są informacje na temat zleconych leków i ewentualnych zabiegów, które zostały przeprowadzone w gabinecie. Pozwala to wprowadzić do systemu niezbędne informacje, uporządkować je, a w razie konieczności znaleźć je bez problemu.
Jak zmieniały się raporty medyczne?
Jeszcze nie tak dawno wszelkie informacje na temat wizyt w gabinetach lekarskich i na temat pacjentów były wprowadzane ręcznie. Następnie lekarz musiał je osobiście przekazywać do NFZ, co wymagało wiele czasu. Uwaga lekarza zamiast na pacjentach skupiała się na spisywaniu ręcznie wszelkich danych.
Obecnie procedury są znacznie uproszczone, ponieważ wystarczy wprowadzić do specjalnego systemu wszelkie dane na temat pacjenta i sposobu leczenia, a system sam naliczy kwotę należną lekarzowi. Dzięki temu ma on więcej czasu i może całą swoja uwagę skupić na pacjencie, który czuje się prawidłowo zaopiekowany. Dzięki informacjom w komputerze pacjent, który był leczony nieprawidłowo, ma na to dowód i może pozwać lekarza lub placówkę o niewłaściwe leczenie.
Do kogo należy obowiązek spisywania raportów medycznych?
Osobami, które mają obowiązek spisania raportu medycznego, są przede wszystkim lekarze, ale również rehabilitanci, którzy przeprowadzają zabiegi, pielęgniarki, a także wszyscy, którzy wykonują jakiekolwiek czynności przy pacjentach. Jest to ogromne ułatwienie dla całej służby zdrowia.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.