Farmaceutyczny rynek w Polsce – prognozy na 2022

Farmaceutyczny rynek w Polsce rośnie w siłę. W 2017 roku wartość rynku farmaceutycznego wyniosła ponad 34 mld złotych, a prognozy na 2022 rok są jeszcze lepsze – według Instytutu Badań Rynkowych IMS Health, wartość rynku może wzrosnąć do prawie 50 mld złotych. Jakie są przyczyny takiego stanu? Przede wszystkim, coraz więcej Polaków korzysta z opieki medycznej. W 2017 roku średnio każdy Polak kupił 12,5 opakowań leków – to o 2 opakowania więcej niż w 2016 roku. Zwiększa się też średnia cena leków – w 2017 roku była ona o 10% wyższa niż rok wcześniej.

Warto też zauważyć, że coraz większym problemem jest niedobór lekarzy (https://www.money.pl/gospodarka/znikaja-oddzialy-brakuje-lekarzy-wielu-juz-szykuje-sie-do-wyjazdu-bo-polski-system-sie-zapada-6689146144750208a.html) – według GUS, na 1000 mieszkańców przypada obecnie tylko 4,6 lekarza (w 2012 roku było ich 5). To oznacza, że ​​Polacy muszą czekać dłużej na wizytę u lekarza i są bardziej skłonni do kupowania leków bez recepty.

Farmaceutyczny rynek w Polsce – prognozy na 2022

Rynek farmaceutyczny w Polsce jest obecnie wart ponad 30 mld złotych. Według szacunków, do 2022 roku wartość rynku może wzrosnąć nawet do 40 mld złotych. Wzrost ten będzie głównie spowodowany rosnącymi kosztami leków i suplementów diety oraz rosnącą świadomością społeczeństwa na temat znaczenia profilaktyki i leczenia chorób.

Farmaceutyczny rynek w Polsce – szanse i wyzwania na 2022 rok

Farmaceutyczny rynek w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilku lat udało się osiągnąć wzrost sprzedaży o ponad 20%. W tym roku prognozuje się dalszy wzrost, a do 2022 roku rynek może osiągnąć wartość ponad 100 mld złotych.

Dynamiczny rozwój rynku farmaceutycznego to głównie efekt rosnącego popytu na leki. Z jednej strony jest to efekt starzenia się społeczeństwa, które coraz częściej choruje na przewlekłe choroby. Z drugiej strony, coraz większa świadomość społeczeństwa i dostęp do informacji sprawia, że pacjenci szukają nowych, skutecznych leków.

Rynek farmaceutyczny 2022 będzie znacznie większy niż obecnie. Oprócz rosnącego popytu, na wzrost rynku farmaceutycznego wpływa także coraz większa liczba dostępnych leków. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele nowych leków, które są skuteczne w leczeniu dotychczasowo nieuleczalnych chorób. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do coraz lepszych leków, a ich życie jest coraz dłuższe i pełniejsze.

Rynek farmaceutyczny w Polsce – oczekiwania na 2022 rok

Rynek farmaceutyczny w Polsce będzie się rozwijał w najbliższych latach. Oczekuje się, że do 2022 roku wartość rynku farmaceutycznego wzrośnie o ponad 10%. Wzrost ten będzie spowodowany głównie przez rosnące zapotrzebowanie na leki i suplementy diety. W ciągu ostatnich kilku lat obserwowano także wzrost średniej ceny leków, co także przyczyni się do wzrostu wartości rynku.

Oczekiwania na 2022 rok są więc bardzo optymistyczne i można spodziewać się dalszego wzrostu rynku farmaceutycznego w Polsce.

Farmaceutyczny rynek w Polsce – analiza prognoz na 2022 rok

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania farmaceutycznym rynkiem w Polsce. Wiele osób uważa, że jest to dobry moment na inwestycje w ten sektor. Jakie są prognozy na przyszłość?

Analiza rynku farmaceutycznego w Polsce pokazuje, że będzie on nadal rosnąć. W 2022 roku wartość rynku farmaceutycznego ma sięgnąć blisko 40 miliardów złotych. Jest to głównie spowodowane tym, że coraz więcej osób korzysta z leków i suplementów diety. Wzrost gospodarczy także przyczynia się do tego, że ludzie mają więcej pieniędzy na leki. Ponadto, coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia sprawia, że chcemy stosować leki profilaktycznie.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to sektor bez wad. Konkurencja jest duża, a marże są niskie. Aby odnieść sukces na tym rynku, trzeba mieć dobrze funkcjonujący marketing i sprzedaż oraz produkt lepszy niż konkurencja.

Farmaceutyczny rynek w Polsce – co nas czeka w 2022 roku?

  1. Wzrost cen leków. Wzrost cen leków będzie kontynuowany, a jego przyczyny są takie same jak w latach poprzednich – podwyżki stawek VAT, brak refundacji ze strony NFZ oraz rosnące koszty produkcji i dystrybucji.
  2. Większa dostępność leków na receptę. Dzięki nowym przepisom, od 2022 roku większość leków będzie dostępna bez recepty. Będzie to szczególnie korzystne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy będą mogli łatwiej dostać potrzebne im leki.
  3. Większa liczba aptek otwartych 24 godziny na dobę. Apteki będą otwarte przez cały tydzień, a także w nocy i w weekendy. Będzie to ułatwienie dla pacjentów, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi o każdej porze dnia i nocy.
  4. Większa liczba aptek internetowych. Apteki internetowe będą coraz popularniejsze, ponieważ umożliwiają one łatwy i szybki dostęp do leków bez wychodzenia z domu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.